stylizacjawnetrz

Jak wybrać meble do salonu?

Wiele osób pyta mnie co rusz, zarówno znajomi jak i moi fani na Instagramie czy Snapchacie, jak wybrać meble do salonu? Osobiście zdawałam sobie nigdy nie zaprzątać głowy takimi rzeczami jak "co wypada?" i "co mówią inni" ale jeżeli już mnie o to pytacie - postanowiłam pochylić się nad tą kwestią na blogu, a  dodatkowo uznałam, że inauguracyjny materiał będzie idealnym na ten temat.

1. Wymiary salonu

Jak zapewne każdy z nas wie, meble, które wybierzemy do salonu powinny przede wszystkim być dostosowane do naszych możliwości przestrzennych, tak więc do małych dwu-pokojówek stanowczo odradzam długie kanapy, nadmiernie szerokie fotele,a przede wszystkim unikamy długich, nieskładanych stołów. W małym salonie najważniejsza jest jego funkcjonalność - składane stoły, wielofunkcyjne krzesła (krzesło-fotele) i kanapa/kanapy, które pozwolą nam pomieścić gości ale i położyć się na nich bez potrzeby składania się do pozycji embrionalnej.


kanapy do salonu

 

Jak widzimy kanapa nie jest nadmiernie szeroka, można na niej usiąść ale i położyć się bez większych problemów. Idealna kanapa na wieczór we dwójkę - on może siedzieć, a ona położyć się na kolanach.

Źródło zdjęcia: mebest.pl

2. Wielkość rodziny

Przechodząc dalej do stołów jeżeli o  mnie chodzi, to jak już napisałam preferuję przede wszystkim stoły składane, w formie kwadratu (dla 4 osób), po rozsunięciu może się zmieścić 6 lub więcej. Oczywiście wszystko też zależy tak jak napisałam od wielkości rodziny, ponieważ nie zawsze składany stół to dobre rozwiązanie ale uważam, że zdecydowanie dla 80% mieszkań taki stół to znacznie lepsze rozwiązanie.

stoły do jadalni

Na zdjęciu przykład stołu, który nie jest rozkładany a mimo to świetnie bedzie pasował do salonu czy jadalni. Wszystko jest kwestią mocno zindywidualizowaną. 

Źródło zdjęcia: Salon mebest.pl

3. Materiały dominujące w salonie

Pod tym nieco enigmatycznym punktem kryje się to, co nazywamy "stylem". Jeżeli mamy cały pokój w drewnie, jak na zdjęciu drewniany stół oczywiście będzie świetnym dodatkiem do salonu jednakże nie może być całkowicie cały koloru drewna (patrz nogi stołu w innym kolorze). To samo jeżeli mamy wystój w "cegłę". Oczywiście ceglany stół brzmi ciekawie jednak jego użyteczność będzie tragiczna. Znacznie lepiej jest łączyć materiały na podstawie ich kolorystyki (patrz: https://mebest.pl/czern-grafit-we-wnetrzach-designerskie-meble-ozdoby-salonu/ )

Reasumując moi mili - Przede wszystkim - słuchajcie głosu serca! Następnie zobaczcie czy na pewno wasze oczekiwania sprostają rzeczywistości - spytajcie kogoś doświadczonego w wystroju, może być nawet na forum internetowym. Kolejnym krokiem jest ustalenie koncepcji pod wielkość rodziny i mozliwości wymiarowe salonu, a ostatni krok to wybranie najlepszych/najładniejszych naszym zdaniem materiałów.